شما اینجا هستید

خبر خوب اجتماعی » کاهش ۵۰ درصدی بستری روزانه کرونا/ افزایش مراکز نمونه‌‌گیری کرونا به ۴۲۰ مرکز تا هفته آینده

به گزارش سرای امید، دکتر علیرضا رئیسی در نشست معاون اول رئیس‌جمهور و معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت، با بیان اینکه در طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، دو مرحله غربالگری را آغاز کردیم، اظهار کرد: در مرحله اول حدود ۷۱ میلیون نفر غربالگری شدند که حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از آن‌ها افراد پرخطر و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر افراد بالای ۶۰ سال بودند.

وی افزود: در مرحله دوم بسیج ملی مبارزه با کرونا، تاکنون ۲۳ میلیون نفر دوباره غربالگری شده‌اند. در مرحله دوم، کار بزرگی که در حال انجام آن هستیم، راه‌اندازی آزمایشگاه‌های سرپایی در کشور است و افراد مشکوک در بین این ۲۳ میلیون نفر به سمت این آزمایشگاه‌ها هدایت می‌شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در مرحله اول غربالگری، حدود یک‌میلیون نفر مشورت گرفته‌اند و خیلی از آن‌ها به پزشک ارجاع داده شدند و ۱۲۰۰ مرکز ۱۶ ساعته برای کووید۱۹ در کشور ایجاد کردیم و حدود ۷۸۰ هزار نفر ویزیت شدند که ۵۷۰ هزار نفر دارای مشکلات جدی نبودند، برای حدود ۲۲ هزار نفر مراقبت در منزل در حال انجام است و از ۷۱ میلیون نفری که غربالگری شدند، ۹ هزار نفر نیاز به خدمات بیمارستانی و بستری داشتند.

رئیسی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، میزان بستری روزانه در بیمارستان‌ها که حدود یک هزار مورد بود حداقل به نصف کاهش یافته و روزانه حدود ۵۰۰ نفر بیمار کووید۱۹ با شرایط عمومی مناسب، پیدا می‌کنیم و بیماریابی به‌شدت تقویت شده است و این افراد در منزل، ایزوله می‌شوند و افرادی که با آن‌ها در ارتباط بوده‌اند را شناسایی و آزمایش می‌کنیم.

وی یادآور شد: ۱۵ درصد از افرادی که به آزمایشگاه‌های سرپایی مراجعه کرده‌اند، مبتلای قطعی به این بیماری بوده‌اند و ۲۱ درصد از افرادی که با آن‌ها در ارتباط بوده‌اند نیز پاسخ آزمایششان، مثبت بوده است. به‌عنوان نمونه در یکی از بازارهای هرمزگان، چهار بیمار کووید۱۹ را شناسایی کردیم و وقتی افرادی که با آن‌ها در تماس بوده‌اند را شناسایی کردیم، تعداد آزمایش‌های مثبت به ۶۰ مورد افزایش یافت و وقتی از خانواده‌های آن‌ها آزمایش گرفتیم، تعداد موارد مثبت در این بازار به ۹۰ نفر رسید که آن‌ها در قرنطینه هستند و آن بازار نیز تعطیل ‌شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: تاکنون ۳۸۹ مرکز نمونه‌گیری سرپایی کووید۱۹ در کشور ایجاد شده که تا هفته آینده به ۴۲۰ مرکز افزایش می‌یابد. مهم‌ترین استراتژی کشور ما، فعال کردن غربالگری و شناسایی افراد مشکوک و مبتلا قبل از ورود به بیمارستان‌ها و قرنطینه خانگی است.

رئیسی یادآور شد: در طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، تمام مادران باردار را از نظر ابتلا به این بیماری، رصد کرده‌ایم و ارزیابی و غربالگری شده‌اند و در حال حاضر می‌دانیم که کدام مادر باردار در کدام استان کشور، دارای علائم بیماری است. پرونده الکترونیک سلامت به ما کمک کرد که بتوانیم کل کشور را رصد کنیم.

وی متذکر شد: برای اولین بار در کشور، دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صفی و صنعتی، ثبت و برای ۱۲ هزار شغل، پروتکل بهداشتی نوشته شد و برای هر شغل ثبت شده بلافاصله از طریق سامانه، پروتکل اختصاصی و عمومی آن شغل برای فرد ثبت‌نام کننده، ارسال شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: در طرح بازگشایی اصناف و صنایع حدود یک میلیون نظارت انجام شده و در کشور بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، حدود ۸۲ درصد از این واحدها، پروتکل‌های بهداشتی را به‌خوبی رعایت می‌کنند که نشان از همکاری بسیار مناسب مردم، اصناف و صنایع است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب