شما اینجا هستید

خبر خوب دیگران » در تماس تلفنی شنتوپ با قالیباف مطرح شد: تأکید بر اهمیت توسعه مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه

به گزارش سرای امید،”مصطفی شنتوپ” رئیس مجلس ملی ترکیه بعد از ظهر امروز(دوشنبه، ۱۳ مرداد) در تماسی تلفنی با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت وگو و رایزنی کرد.

مصطفی شنتوپ در ابتدای این تماس عید قربان را به رئیس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که به برکت این عید بزرگ، شاهد رخت بربستن ویروس کرونا از کل دنیا باشیم.

وی افزود: در طول همه‌گیری ویروس کرونا همواره در همبستگی و ارتباط کامل با ایران بوده‌ایم و وزرای بهداشت دو کشور برای تبادل تجربیات در این حوزه در تماس مداوم هستند.

رئیس مجلس ملی ترکیه با اشاره به ضرورت توسعه روابط همه‌جانبه ایران و ترکیه گفت: همسایگی، قرابت فرهنگی و مناسبات انسانی دوستانه میان مردم دو کشور بر لزوم توسعه روابط فیمابین در سطوح عالی تأکید دارد و در همین راستا روسای جمهور دو کشور تماس نزدیکی با همدیگر دارند.

وی در پایان ضمن اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: ما شاهد این هستیم که در دوره همه‌گیری ویروس کرونا، آمریکا دایره تحریم‌های ظالمانه خود را علیه برخی کشورها و جمهوری اسلامی ایران گسترش داده است، ما با این تحریم‌ها مخالف هستیم و این را در همه مجامع بین‌المللی بیان کرده‌ایم.

همچنین محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این تماس تلفنی ضمن تشکر از تبریک صمیمانه عید قربان و تبریک متقابل این عید بزرگ اسلامی، ابراز امیدواری کرد که با برطرف شدن وضعیت اضطراری ناشی از کرونا شاهد برگزاری باشکوهتر اعیاد اسلامی در دو کشور باشیم.

رئیس مجلس با اشاره به طی شدن مقدمات تشکیل گروه دوستی پارلمانی با ترکیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ما مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را هر چه سریع‌تر تشکیل دهیم و همکاری‌های پارلمانی فیمابین را از این طریق توسعه بخشیده و تقویت کنیم.

وی در ادامه بر اهمیت توسعه مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه و رفع موانع ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا موجب کاهش مراودات اقتصادی کشورها شد اما می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مناسبات تجاری را بیش از پیش تقویت کرد و از زیان تجار و بازرگانان دو طرف جلوگیری کرد.

رئیس مجلس با اشاره به توانمندی کادر درمان و سلامت در ایران، افزود: علی‌رغم تحریم‌های غیرانسانی آمریکا، برنامه‌های درمانی و بهداشتی را با موفقیت عملیاتی کرده‌ایم و تجارب ارزشمندی در این حوزه به‌دست آورده‌ایم.

قالیباف در پایان ضمن استقبال از تقویت همکاری‌های همه‌جانبه با ترکیه ابراز امیدواری کرد که ارتباطات دو کشور در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای گسترش یابد و به ویژه همکاری‌های فیمابین در قالب نشست آستانه تداوم یابد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب