شما اینجا هستید

اسلایدر » “حسگر تشخیص سریع سرطان” توسط محققان ایرانی ساخته شد

به گزارش سرای امید، محققان دانشگاه صنعتی شریف با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حسگری برای تشخیص سلول‌های سرطانی در آزمایش‌های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی طراحی کردند.

تشخیص نادرست یا دیرهنگام سرطان، بلای جان بخش قابل توجهی از بیماران شده است و هدف از انجام این پژوهش ارائه روشی ساده، حساس، دقیق و ارزان قیمت است تا بتوان فعالیت آنزیم تلومراز به عنوان نشانگر انتخابی سرطان را تعیین کرد.

این پژوهش در قالب حمایت از یک پروژه پسادکتری انجام و این حسگر ساخته شد؛ تشخیص زودهنگام سرطان اهمیت بسیاری برای بیمار دارد؛ در مراحل اولیه تشخیص بیماری پاسخ به درمان بهتر است و با این حسگر می‌توان در این مسیر قرار گرفت.

الهه کاظمی رحمت آبادی درباره این محصول گفت: از فناوری نانو برای تولید این بایوسنسور استفاده کردیم؛ استفاده برای تشخیص انواع سرطان‌ها یکی از مزیت‌های آن است؛ در این روش ما روی نمونه سلول افراد کار کردیم و میزان آنزیم تلومراز را اندازه گرفتیم و سطح بالای این آنزیم نشان دهنده وجود سرطان است.

بر اساس این گزارش، سرطان دومین دلیل مرگ و میر در سراسر جهان تا اواخر قرن گذشته شناخته شد؛ در سال ۲۰۰۴ بیش از ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به بیماری سرطان جان خود را از دست دادند که پیش‌بینی می­‌شود این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۱۲ میلیون نفر برسد.

۳۰ درصد از کسانی که از ابتلا به سرطان جان خود را از دست داده‌­اند در صورت تشخیص بیماری در مراحل اولیه شانس نجات و زنده ماندن داشتند؛ از آنجایی که سرطان از سلول­های بدن خود شخص نشات می­‌گیرد که درون بافت­ رشد کرده و به تومور تبدیل می­‌شوند، سیستم ایمنی بدن قادر به تشخیص آن نیست و با آن مقابله نمی­‌کند علاوه بر این به جهت شباهت بین بافت سرطانی و بافت سالم تشخیص و درمان این بیماری با پیچیدگی­های زیادی همراه است.

روشی نوآورانه و کارآمدتر از روش‌های پیشین تشخیص سرطان

در حال حاضر تشخیص بالینی سرطان متکی بر تکنیک­های تصویر برداری و یا بررسی ریخت‌شناسی سلول­ها (سیتولوژی) و بافت­های (هیستولوژی) مشکوک به بیماری انجام می‌شود. تکنیک­های تصویر برداری به کار رفته برای تشخیص سرطان مانند اشعه ایکس، ماموگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، آندوسکوپی و سونوگرافی حساسیت کمی دارند و توانایی آنها در تمایز قائل شدن بین ضایعات خوش خیم و بدخیم محدود است

یک روش مفید و امیدبخش برای تشخیص زودهنگام سرطان، شناسایی و تشخیص موادی در خون و سایر سیالات بدن است که به دلیل وجود تومور در بدن ظاهر می­شوند. این مواد که نشانگر نامیده می­شوند می­تواند پروتئین­ها، کربوهیدرات‌ها و یا نوکلئیک اسیدهایی باشند که در اثر سرطانی شدن سلول­هابه وجود می­آیند. اندازه­گیری سطح غلظتی نشانگر در بزاق، خون، ادرار یا مدفوع تشخیص بیماری در مراحل اولیه، تخمین خطر بازگشت بیماری و همچنین پیگیری درمان را امکان­پذیر می‌کند. ارائه­ روشی ساده، حساس، صحیح و دقیق برای اندازه­گیری تشخیص بیماری از روی نشانه‌ها، از اهمیت زیادی برخوردار است و می­تواند به تشخیص زودهنگام سرطان کمک کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب