شما اینجا هستید

اسلایدر » قانون شکنی بانک پاسارگاد برای پرداخت وام کرونا/برای ۶ میلیون تومان دو ضامن بیاورید!

به گزارش سرای امید، سال گذشته و با توجه به شیوع بیماری کرونا دولت تصمیم گرفت به مشاغل آسیب دیده و در راستای حمایت از آنها تسهیلاتی با شرایط خاص پرداخت کند از جمله اینکه سود این تسهیلات ۱۲ درصد بوده و برای پرداخت اقساط آن نیز تنفسی دو ماهه در نظر گرفته شد. در مدت اخیر هم مشاغل مختلف و هم بانک های مختلف در دریافت و پرداخت این تسهیلات اقدام کردند اما بانک پاسارگاد که یکی از بانک های به ظاهر مدرن و بروز در کشور است به نظر می رسد در راه پرداخت این تسهیلات سنگ اندازی هایی می کند تا وام گیرنده را از دریافت آن پشیمان کند.

نمونه ان اتفاقی است که برای دریافت وام این کارگاه(پایگاه خبری سرای امید) رخ داد که شرح ما وقع از نظرتان می گذرد:

برای دریافت این وام از اسفند ۱۳۹۹ اقدام شد. پس از ثبت نام سیستم تائید کننده مبلغ ۶۰ میلیون ریال معادل ۶ میلیون تومان را برای این کارگاه مستحق دریافت تسهیلات دانست. در همان برهه برای دریافت تسهیلات به شعبه انتخابی(نزد نگارنده محفوظ است) رفته و اقدام شد اما ریاست بانک از این تسهیلات ابراز بی اطلاعی کرد.

با توجه به نزدیک بودن به ایام نوروز و بسته بودن احتمالی پرداخت تسهیلات آن را طبیعی تلقی کردیم اما پس از چهار بار مراجعه مجدد در سال جدید تا شهریور ۱۴۰۰ به این بانک با پاسخ منفی روبرو شدیم تااینکه با مدیریت بخش شرق تهران این بانک تماس گرفته و موضوع را در میان گذاشتیم.

در نهایت پس از چندین بار پیگیری مشخص شد که این شعبه از بانک پاسارگاد اقدامی برای دریافت نام کاربری و گذرواژه برای دریافت نام متقاضیان وام کرونا نکرده است و به نوعی کاملا از ماجرای این تسهیلات بی اطلاع بوده است.

پس از اینکه مشخصات این کارگاه و میزان تسهیلات مورد تائید این شعبه قرار گرفت برای دریافت وام ۶ میلیون تومانی خواستار ضامن کسر از حقوق شدند در حالی که در بخشنامه اعلامی برای این وام اعلام شده برای تسهیلات زیر ۱۶ میلیون تومان تنها وام گیرنده به تشخیص بانک باید سفته یا چک بدهد و نیازی به ضامن نیست(تصویر زیر و این لینک)

در نهایت با اصرار بانک و برخورد نه چندان مناسب معاون این شعبه ضامن کسر از حقوق ارائه شد اما بانک با بیان اینکه نباید ضامن کسر از حقوق بازنشسته باشد خواستار ضامنی دیگر علاوه بر این ضامن با ارائه چک شد که این امر نیز بر خلاف مقررات تامین و به بانک ارائه شد اما پس از حدود ۱۲ روز بانک اعلام کرد که این وام به دلیل اینکه ضامن ارائه دهنده چک اقساط معوقه دارد پرداخت نمی شود و ضامن باید اقساط خود را پرداخت کرده و سپس تسهیلات پرداخت شود.

در این میان رفتار عجیب مسئولین بانک هم در نوع خود جالب بود مثلا به جای پاسخگویی به ارباب رجوع در زمان مراجعه ، برای او زمانی حدود یک هفته بعد با روز و ساعتی مشخص را از قبل اعلام می کردند و اگر در تاریخ یاد شده مراجعه نمی شد باید مجددا برای وقت گرفتن اقدام می شد.

متاسفانه تماس های مکرر با واحد بازرسی این بانک نیز موثر نبود. این واحد نیز با وجود قول اولیه مبنی بر پیگیری این موارد در نهایت از پاسخگویی شانه خالی کرد و با لحنی بد تصمیم گیرنده نهایی را شعبه بانکی که از ضوابط بی اطلاع بود دانست.این در حالی است که اولا در بخشنامه آمده نیازی به ضامن برای این مبلغ از تسهیلات(تنها ۶ میلیون تومان با اقساط ۲۹۰ هزار تومانی!)  نیست و ثانیا خارج از بخشنامه نیز برای تسهیلات ناچیز ۶ میلیون تومانی به دو ضامن احتیاج نیست و به نظر می رسد این بانک و به خصوص این شعبه از هر راهی برای پشیمان کردن وام گیرنده دریغ نمی کنند.

گفتنی است پایگاه خبری سرای امید آماده درج نظرات مسئولین بانک پاسارگاد در این خصوص است.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب