شما اینجا هستید

اسلایدر » دستور رئیس جمهور برای تامین بودجه طرح جهش تولید دانش بنیان

به گزارش پایگاه خبری سرای امید،مهدی الیاسی درباره جلسه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، گفت: با توجه به اهتمام دولت و ریاست جمهوری به موضوع اقتصاد دانش بنیان، اولین جلسه شورای راهبردی فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان یک ماه پس از ابلاغ قانون تشکیل شد.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه رئیس این شورا آیت الله رئیسی و نایب رئیس آن معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند، افزود: وزارت علوم، بهداشت، وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات، وزارت کشاورزی، وزارت صنعت و سایر دستگاه‌های مرتبط به همراه چهار نماینده ناظر از مجلس، عضو این شورا هستند.

تصویب ۳ آئین نامه طرح جهش در اولین جلسه شورای راهبردی فناوری‌ها

وی گفت: در این جلسه ۳ آئین نامه به تصویب رسید؛ اولین آئین نامه داخلی شورا بود که مصوب شد.

وی با اشاره به دو آئین نامه دیگر تصویب شده در این جلسه گفت: آئین نامه «تولید بار اول» و «ضوابط برخورداری شرکت‌های مستقر در پارک‌ها از مزایای قانون دانش بنیان» در قالب قانون جهش تولید دانش بنیان مطرح و مصوب شد که انشا الله به مرحله اجرایی می‌رسد.

الیاسی درباره آئین نامه تولید بار اول که در این شورا به تصویب رسید گفت: در طرح جهش تولید دانش بنیان پیش بینی شده که اگر شرکتهای دانش بنیان برای اولین بار تولید کننده محصولی باشند با تشخیص دستگاه متقاضی و در گارگروهی متشکل از وزارت صنایع و معاونت علمی آن دستگاه از تشریفات مناقصه معاف می‌شود تا یک محصول به تولید برسد و با شرکت خارجی در مناقصه رقابت کند.

به گفته معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور دانش بنیان‌ها در مناقصات یک گلوگاه بود و همیشه شرکتهای داخلی در مناقصات دچار مشکل می‌شدند. اما اکنون طوری شده که فقط یک بار به تعداد محدود دستگاه خریداری می‌شود که استاندارد، قیمت، رضایت و اعتماد طرفین شکل بگیرد و بعد روال مناقصه به صورت عادی اجرایی می‌شود.

وی گفت: این آئین نامه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تعداد زیادی متقاضی از سوی شرکتهای دانش بنیان برای این موضوع وجود داشت که در اولویت قرار گرفته و به تصویب رسید.

الیاسی درخصوص مصوبه دوم در این جلسه گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان پیش بینی کرده شرکت‌های فناور پارک‌های علم و فناوری بر اساس ضوابطی مشمول حمایت‌های این قانون شوند؛ این آئین نامه نیز مصوب شده و قرار است بعد از دستور شورا به پارک‌های علم و فناوری ابلاغ شود که شرکتهای عضو پارک علم و فناوری از حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار شوند.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: همچنین در این جلسه گزارشی از وضعیت حمایت‌های صندوق نواوری و شکوفایی ارائه شد؛ رئیس جمهور در این جلسه تاکید کردند که سازمان مدیریت و وزارت اقتصاد براساس بند ص تبصره ۶ قانون بودجه، به صورت جدی منابع مالی معاونت علمی را تأمین و برای صندوق نوآوری افزایش سرمایه داشته باشند.

دستور رئیس جمهور برای تأمین منابع بودجه‌ای طرح جهش تولید دانش‌بنیان

الیاسی افزود: با توجه به اینکه هنوز منابع بودجه‌ای این طرح محقق نشده بود رئیس جمهور دستور داد هر چه زودتر این موضوع بررسی شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب