شما اینجا هستید

اسلایدر » خروج گیلان از بحران

به گزارش سرای امید،اسماعیل نجاردرباره آخرین وضعیت استان گیلان که برخی مناطقش درپی بارش برف هفته گذشته دچار وضعیت بحرانی شده بود، گفت: سازمان مدیریت بحران کشور در آغاز سال آبی طی بخشنامه‌ای به تمامی مدیران کل بحران استان‌ها و استانداری‌ها در سراسر کشور بر ضرورت آماده‌باش تمامی دستگاه‌ها اعم از خدماتی، امدادی، انتظامی و … تاکید کرده بود. با اخطاریه اخیر سازمان هواشناسی در مورد بارش برف در استان گیلان و چند استان دیگر نیز بار دیگر به تمامی استان‌هایی که در این اخطاریه نامشان آورده شده بود، هشدارها و دستورات لازم را دادیم.

وی ادامه داد:‌ همچنین هشدارهای لازم نیز به وسیله رسانه‌ها به شهروندان داده شد و از چند روز قبل به شکل گسترده از مردم خواسته شد که از سفر به استان گیلان پرهیز کنند، اما متاسفانه شاهد آن بودیم که بازهم عده‌ای بدون توجه به هشدارها وارد جاده شده و در راه ماندند که البته امدادرسانی به این افراد انجام شد، اما برخی انتظار داشتند که در لحظه دستگاه‌های امدادی همه چیز را به حالت اولیه برگردانند و راه را برایشان بازکنند که خب طبیعی است که این اقدام ممکن نبود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در مورد وضعیت شهرها و روستاهای استان گیلان گفت: با اقدامات انجام شده، در حال حاضر عمده راه‌ها اعم از اصلی و روستایی باز شده و در محورهای اصلی نیز سرعت تردد افزایش یافته است. تعدادی از راه‌های روستایی در ارتفاعات و مناطق پربارش همچنان دچار مشکل است که اقدامات برای بازگشایی آن ادامه دارد.

نجار درمورد وضعیت آب، برق و گاز در گیلان نیز افزود:‌ برابر گزارش‌های واصله جریان آب و گاز وصل بوده و مشکلی در شبکه وجود ندارد، در مورد برق نیز جریان برقرار شده و تنها حدود ۲ درصد از قطع شدگی برق باقی مانده که به زودی این مشکل نیز رفع خواهد شد. در بحث جایگاه‌های سوخت نیز مشکلی وجود ندارد و خدمات رسانی‌ آنها ادامه دارد.

وی درباره شمار جانباختگان برف به ایسنا گفت:‌ شش نفر جان خود را از دست دادند، سه نفر به دلیل ریزش بهمن، دو نفر به دلیل سقوط از ارتفاع و یک نفر هم به دلیل ریزش برف روی سرش که اجساد این افراد به پزشکی قانونی منتقل شده است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور درباره اینکه چرا پیش از این تعداد کشته‌شدگان هفت نفر اعلام شده بود؟ اظهار کرد: چهارنفر زیر بهمن گرفتار شده بودند که پیش‌بینی می‌شد که این تمام این افراد جان باخته باشند، اما یک نفر زنده از زیربهمن خارج شد. البته مدیریت بحران آمار هفت کشته را اعلام نکرده بود.

نجار با اشاره به دستورات رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و وزیر کشور گفت: دربازدیدی که به همراه آقای نوبخت از استان گیلان داشتیم، دستورات لازم ابلاغ شده و اقدامات در حال انجام است.

وی درباره میزان خسارات ناشی از برف نیز اظهارکرد:‌ خسارات خیلی زیاده نبوده است، اما بررسی میزان و رقم دقیق آن در حال بررسی است و پس از مشخص شدن آن نسبت به جبران خسارات نیز اقدام خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه گیلان از وضعیت بحرانی خارج شده است، گفت: طی یکی دو روز آینده تمامی مشکلات رفع خواهد شد، اما شهروندان و همچنین رسانه‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که وقتی وضعیت بحرانی در یک منطقه رخ می‌دهد، بازگشت آن به شرایط قبل از بحران زمان‌بر است، و اگر بنا بود بلافاصله همه‌چیز عادی شود که دیگر نامش بحران نبود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب