شما اینجا هستید

خبر خوب دیگران » حال و هوای مسلمانان آلمانی در ماه رمضان با طعم کرونا/مناجات در فضای مجازی

به گزارش سرای امید، در این شرایط، مسؤولان انجمن‌ها و سازمان‌های اسلامی تلاش کرده‌اند تا امکان گردهمایی مجازی اعضای خود را فراهم کنند. هر چند از نگاه آن‌ها،‌ این ارتباطات مجازی در مدت زمان طولانی، نمی‌تواند جایگزین ارتباطات در مساجد شوند.

آن طور که مقامات دولت‌های ایالتی و فدرال اعلام کرده‌اند، حضور در مساجد و گردهمایی‌های مذهبی در دوران کرونا ممنوع شده است. بنابراین مسلمانان آلمان باید، ماه رمضان امسال را بدون حضور در مساجد و برگزاری مراسم افطار و دعا سپری کنند.

محافل گفت‌وگو و تلاوت قرآن اینترنتی شدند

در این شرایط، سازمان‌های اسلامی در آلمان، پلت‌فرم‌های اینترنتی را برای دعا و نیایش اعضای خود راه‌اندازی کرده‌اند. مورات گوموش دبیرکل شورای اسلامی آلمان و معاون دبیرکل جامعه اسلامی ملی‌ گوروش در این باره گفت: ماه رمضان امسال نسبت به سال‌های دیگر متفاوت است. با توجه به تعطیلی مساجد، محافل گفت‌وگو و تلاوت قرآن به اینترنت منتقل شده‌اند. در این راستا، هر روز، فیلمی از تلاوت قرآن در مساجد ضبط می‌شود و همه فیلم‌ها در کانال یوتیوب قرار می‌گیرند. همچنین مراسم نماز و موعظه‌های امامان نیز به زبان آلمانی به صورت آنلاین پخش می‌شود.

بسیاری از مسلمانان دلتنگ مساجد شده‌اند

وی افزود: در هفته‌های اخیر بسیاری از مسلمانان دلتنگ مساجد شده‌اند. مساجد محل خوبی برای ارتباطات مسلمانان است. آن‌ها پس از خواندن نماز به گفت‌وگو با یکدیگر می‌پردازند. علاوه بر این‌ها، مساجد در طول بحران کرونا نشان‌داده‌اند که تا چه اندازه قابل اعتماد و اتکا هستند. جوانانی که عضو مساجد هستند، برای کمک به سالمندان و بیماران، داوطلب شده‌اند. اعضای مساجد در تولید هزاران ماسک در سراسر آلمان مشارکت داشته‌اند. آن‌ها همچنین بسته‌های مواد غذایی را میان نیازمندان توزیع کرده‌اند. منشا این تحرکات مساجد هستند. اینترنت شاید برای مدت کوتاهی بتواند نیاز مسلمانان را برطرف کند. اما هیچ‌گاه نمی‌تواند جایگزین ارتباطات در سطح مساجد شود.

در شرایط کنونی نباید ارتباط مسلمانان با مساجد قطع شود

عبدالرحمان آتاسوی دبیرکل امور دینی دیتیب نیز در این باره گفت: دعا و نماز جمعی، قدرت مؤمنان را برای مقابله با بحران‌ها افزایش می‌دهد. از این رو، مسلمانان در شرایط بحرانی در مساجد گرد یکدیگر جمع می‌شوند و به دعا می‌پردازند. اما در شرایط کنونی، حفظ سلامتی افراد در اولویت قرار دارد و به همین دلیل، ما مجبوریم از پلت‌فرم‌های اینترنتی برای دعای دست‌جمعی استفاده کنیم. علاوه بر این، مراسم نماز جماعت، موعظه امامان و جلسات پرسش ‌و پاسخ نیز به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. در شرایط کنونی نباید ارتباط مسلمانان با مساجد قطع شود.

همچنین، عبدالصمد الیزیدی دبیر کمیته مرکزی شورای مرکزی مسلمانان آلمان بیان داشت: متأسفانه مساجد در ماه مبارک رمضان باز نمی‌شوند. این برای همه مسلمانان غم‌انگیز است، اما از منظر اسلام، سلامت افراد در اولویت قرار دارد.به همین‌دلیل، ما سعی می‌کنیم که خلا حضور در مساجد را با جلسات آنلاین پر کنیم.

کارکرد مساجد تنها خواندن نماز نیست

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های مساجد در دوران کرونا ادامه داد: کارکرد مساجد تنها خواندن نماز نیست. مساجد پایگاهی برای فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه است. در طول بحران کرونا، جوانان مسلمان در مساجد به تولید ماسک مشغول بودند. آن‌ها همچنین تلاش کردند تا در محلات به سالخوردگان کمک کنند.

مهمت آلب چلبی نائب رئیس شورای مسلمانان آلمان اظهار داشت: متاسفانه به خاطر شیوع کرونا، مراسم ماه مبارک رمضان و زندگی مذهبی مسلمانان با مشکلاتی روبرو شده است. ما امسال از گردهمایی در مساجد، اقامه نماز و افطار دست‌جمعی محروم شده‌ایم. اما سمینارهای مربوط به ماه مبارک رمضان، قرائت قرآن و برنامه‌های متنوع دیگر به صورت آنلاین در دسترس علاقه‌مندان خواهد بود. مساجد همواره محلی برای ارتباط بیشتر مسلمانان، تبادلات علمی و فرهنگی و همچنین محلی برای خواندن دعا و نماز بوده است. در شرایط کنونی می‌توانیم این فعالیت‌ها را از طریق پلت‌فرم‌های اینترنتی انجام دهیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب