شما اینجا هستید

اسلایدر » حاجی بابایی:مردم سال آینده هم یارانه دریافت می‌کنند

به گزارش سرای امید، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به سوالات زیر پاسخ داد:

چه تغییراتی در لایحه بودجه ایجاد شده است؟

دولت در منابع نفتی خودش در لایحه‌ای که به ما اعلام کرد برای سال ۱۴۰۱ فروش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت را با هر بشکه ۶۰ دلار به مجلس ارائه کرده بود و این مسئله در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت، بعد از گذشت دو هفته از کمیسیون تلفیق به این جمع‌بندی رسیدیم که ۱۳۷ هزار میلیارد را دولت نتوانسته امکان قانونی آن را آماده کند.۱۳۷ هزار میلیارد تومان منابع کاهش یافته است.

چرا دولت اختیار منابع را ندارد، ولی در لایحه می‌آورد؟

در طول هشت سال گذشته دولت‌ها منابعی را در لایحه می‌آورند و با مشکل مواجه می‌شوند در حالی که نباید این کار را انجام می‌دادند و اشکال بر آن‌ها وارد است. ۱۳۷ هزار میلیارد کاستی منابع روبرو هستیم. دولت باید در این رابطه نامه و اصلاحیه‌ای به مجلس ارائه می‌کرد که ۱۳۷ هزار میلیارد از منابع را کاهش دهد تا تراز لایحه دولت کامل شود، اما ما نامه‌ای را دریافت نکردیم.

هر روز وضعیت صادرات نفت در حال بهترشدن است. به نظر می‌رسد قیمت رو به رشد باشد. صندوق سهم خود را دارد ما از صندوق برداشت نکرده‌ایم. ما در بودجه‌ای تی اس را مصوب کرده ایم.

دولت در لایحه بودجه سال آینده فروش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت ۶۰ دلاری را پیش بینی کرده بود. منابع دولت ۴۰۸ هزار میلیارد تومان از محل درآمد‌های نفتی و فروش اموال بود. ۶۴۴ هزار میلیارد تومان از محل درآمد‌های عمومی مانند مالیات و ۲۹۹ هزار میلیارد تومان از فروش سهام، اوراق و استقراض از صندوق توسعه ملی در بودجه پیش بینی شده بود.

روند دریافت مالیات کاهشی است یا افزایشی؟

ما مالیات را کاهش داده ایم. حتی یک ریال افزایش مالیات نداریم بلکه روند کاهشی است. استان چهارمحال و بختیاری ۱۶۸ درصد افزایش مالیات دارد که باید جابجایی بر روی آن انجام دهیم یعنی هیچ افزایشی در خصوص مالیات نداشتیم. پیشنهاد افزایش ۲۰ هزار میلیارد تومانی سهم دریافت مالیات را برای جبران کسری نپذیرفتیم. دولت پیشنهاد کرده است برای حل موضوع، فروش نفت یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه باشد. این انتخاب بین بد و بدتر است. وزیر اقتصاد فکر می‌کرد مجلس این پیشنهاد را داده است. نظر شخصی ام این است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه محقق می‌شود.

دریافتی شاغلان دولت چقدر خواهد شد؟

کمیسیون تلفیق دریافتی شاغلان دولت را به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و بازنشستگان را به ۵ میلیون تومان رساند. مصوب کردیم دولت فرصت تهاتر به میزان ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های پیشران مانند تنش آبی و خطوط ریلی را داشته باشد.

آیا برای سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهیم داشت؟

وقتی از ارز ۴۲۰۰ تومانی صحبت می‌کنیم، مردم فکر می‌کنند ارز ترجیحی حذف می‌شود، قبلاً به دولت می‌گفتیم وقتی نفت می‌فروشید ۱۰ میلیارد تومان را ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهیم تا دارو و نهاده‌های کشاورزی وارد شود، اما الان ما به دولت پول می‌دهیم که سر جمع ۲۳ هزار میلیارد تومان می‌شود. درصدد هستیم تا بانک مرکزی مابه‌التفاوت آن را پول چاپ نکند، بنابراین پول پرداخت کرده‌ایم تا دولت پول چاپ نکند. باید قیمت‌ها را کنترل کرد تا با مشکل مواجه نشویم.

کمیسیون تلفیق به دولت برای کنترل قیمت ها ۸۰ هزار میلیارد تومان کمک کرد. ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ برای مردم ۴ هزار و ۲۰۰ تومان و برای دولت ۲۳ هزار تومان است. اما مردم همچنان یارانه را دریافت می کنند.

در بودجه سال آینده چند نرخ دلار داریم؟

ما یک نرخ‌ ETS خواهیم داشت. ETS سبب می‌شود تا ارز ترجیحی مردم دچار مشکل نشوند و ما به التفاوت هر دلار را به دولت پول داده ایم تا دولت از مردم پول نگیرد.

چه اقداماتی در خصوص تبصره ۱۶ لایحه بودجه صورت گرفته است؟

تبصره ۱۶ برای اولین بار استانی شده است تا اشتغال خرد صورت بگیرد. حدود ۱۴۰ بند در کمیسیون تلفیق به تبصره‌ها اضافه شده است که اکثر بند‌ها نظارتی است. بودجه کمیسیون تلفیق بعد از ۴۳ سال اولین بودجه‌ای است که نسبت به لایحه دولت کاهش دارد.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب