شما اینجا هستید

اسلایدر » بازگشایی صحن حرم‌ها پس از ماه مبارک رمضان/ کرونا در مسیر کنترل و مهار

به گزارش سرای امید، دکتر سعید نمکی در گفتگوی زنده اینستاگرامی خود در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان از بین رفتن ویروس کرونا اظهار کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند پاسخ این سوال را بدهد که ویروس چه زمانی از بین و به چه سمت و سویی خواهد رفت البته من در این باره از واژه وحشتناک استفاده نمی‌کنم زیرا وحشت‌زایی می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی شود. کرونا نشان می‌دهد که رفتار اجدادی‌اش را ندارد؛ دو مورد از پیشینیان این ویروس سارس و مرس در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۲ بودند که هر دوی این ویروس‌ها در شرایط گرما تضعیف شدند در حالی‌که ما الان در خوزستان که یک نقطه گرمسیر است پیک کرونا را شاهد هستیم.

وی افزود: الان برای اظهار نظر درباره زمان از بین رفتن ویروس زود است و باید بین ۴ تا ۶ ماه دیگر صبر کنیم تا رفتار ویروس را واقع‌بینانه‌تر ببینیم. این ویروس با بقیه ویروس‌ها متفاوت است و آنچه برای ما مسلم است این است که ویروس کرونا هنوز واکسن و دارو ندارد و بهترین نوع مبارزه با این ویروس فاصله گذاری، رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم و پیدا کردن هرچه زودتر بیماران و جدا کردن آن‌ها از بقیه و پیدا کردن افراد آلوده بدون علامت که با افراد مبتلا در ارتباط بودند از سوی مسئولین نظام سلامت است.

نمکی با اشاره به روند کاهشی میزان مرگ و میر کرونا در کشور یادآور شد: مسیر کرونا به سمت مهار و کنترل است و اگر مردم همراهی و رعایت کنند بعد از خرداد اوضاع بسیار بهتری خواهیم داشت.

بازگشایی صحن‌های حرم‌ها بعد از ماه مبارک رمضان

نمکی با اشاره به بازگشایی مساجد در برخی نقاط کشور خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که پس از ماه مبارک رمضان صحن‌های حرم ها را با رعایت و پروتکل باز گشایی کنیم به شرطی که مردم در صحن تجمع نکنند، البته خود حرم‌ها فعلا بازگشایی نخواهد شد. همچنین بازگشایی ورزشگاه‌ها در ورزش‌های کم خطر را شروع کرده‌ایم و فکر می‌کنم بعد از ماه مبارک رمضان با این روندی که از بیماری در کشور مشاهده می‌کنیم گشایش‌های خوبی را نوید خواهیم داد.

پاسخ وزیر بهداشت به شبهات کرونایی

نمکی در خصوص آمار مبتلایان کرونا تصریح کرد: آماری که ما اعلام کرده‌ایم دقیق‌ترین و عالمانه‌ترین نوع آماری است که در دنیا اعلام شده است. هفته پیش انجمن آمار انگلیس اعلام کرد که آمار کشته‌های انگلیس بر اثر کرونا حداقل ۵۴ درصد بیش از چیزی است که این کشور اعلام کرده است همچنین تنها در یک روز، خانه‌های سالمندان آمریکا ۷۵۰۰ فوتی ناشی از کرونا داشته که آن را در آمار خود لحاظ نکرده‌اند. برخی کشورهای اطراف ما نیز اصلاً سیستم ثبت آمار ندارند اما آماری که ما درباره ابتلا و مرگ و میر اعلام کرده‌ایم دقیق ترین و بهترین آمار است.
وی یادآور شد: در روزهای ابتدایی ما تنها دو آزمایشگاه برای کرونا داشتیم نمونه‌های همه استان‌ها را به این آزمایشگاه‌ها ارسال می‌کردند و برخی اوقات در روزهای ابتدایی پاسخ آزمایش تا سه روز به طول می‌انجامید این مسئله هم‌زمان با مرگ و میر آنفلوانزای فصلی بود و از آنجا که پروتکل‌های سختگیرانه‌ای برای دفن بیماران مبتلا به کرونا تدوین کرده بودیم و خانواده‌های فوت شدگان برای تسریع در دفن میت خود اصرار می‌ورزیدند؛ برای فوت شدگان در آن زمان از واژه مشکوک به کرونا استفاده کردیم تا غسال و تشییع‌کنندگان به گونه‌ای با میت رفتار کنند که اگر بعد از چند روز پاسخ تست کرونای فرد فوت شده مثبت آمد چیزی را از دست نداده باشیم و جان کسی به خطر نیفتاده باشد.

نمکی با ارائه مثالی ادامه داد: یعنی مثلاً بیمار به دلیل آنفلوآنزا یا عفونت تنفسی غیر کرونایی فوت کرده بود و ما آزمایش را برای آزمایشگاه پاستور فرستاده بودیم و تا زمانی که جواب آزمایش بیاید پزشکان مکلف بودند که برای بیمار فوت شده عبارت مشکوک به کرونا را درج کنند تا با پروتکل کرونا دفن شود در این صورت حتی اگر پاسخ تست کرونای متوفی منفی هم می‌شد مشکل خاصی پیش نمی‌آمد اما اگر این کار را نمی‌کردیم برای غسال‌ها و تشییع‌کنندگان مشکل به وجود می‌آمد. آمار واقعی فوتی‌های کرونا دقیق است و آنچه اعلام می‌شود حتی ۱۰ درصد نیز با واقعیت اختلاف ندارد.

وی اضافه کرد: عده‌ای در ابتدا جوسازی می‌کردند که ایران توانایی مقابله با کرونا را نخواهد داشت بعد از آنکه توانایی ما را دیدند شروع به تشکیک در ذهن مردم کردند در کشور ما از یک میلیارد یورویی که به این امر تخصیص یافت ۳۰۰ هزار یورو وارد حساب شده است در آمریکا فقط برای نظام سلامت این کشور ۱۱۴ میلیارد یورو اختصاص یافته است اما در کشور‌های دیگر مانند انگلیس و آمریکا که چندین برابر ما برای نظام سلامت هزینه کردند چند برابر کشور ما مرگ و میر و ابتلا وجود دارد اما ما با وجود تحریم با همت و غیرت کادر درمان، نیروهای مسلح و مردم توانستیم خیلی کمتر از این کشورهای ذکر شده مرگ و میر داشته باشیم.

وی با اشاره به تخت‌های خالی موجود در بیمارستانهای کشور خاطر نشان کرد: حتی یک نفر نیز پشت در بیمارستان معطل نماند و هیچ کارتن‌خوابی نبود که در بیمارستان‌ها پذیرفته نشود. ما پیرزن ۱۰۳ ساله و تعداد زیادی از افراد مسن بالای ۹۰ سال از بیمارستان‌ها ترخیص کردیم و حتی یک مورد از افاغنه بدون کارت را نیز معطل نگذاشتیم همچنین تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی مقیم از اسپانیا، ایتالیا، فرانسه هلند و … به کشور آمدند زیرا سرویس‌دهی مناسب در آن کشورها وجود نداشت.

ممکن است در پاییز هم‌زمانی کرونا و آنفلوانزا رخ بدهد

نمکی با بیان اینکه تنها یک جنبه از کرونا مربوط به سلامت است گفت: کرونا ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و روانی دارد و باید همه به هم کمک کنیم زیرا باید یک دوران نسبتاً طولانی را با این بیماری سر کنیم؛ ممکن است در پاییز همزمان آنفلوانزا و کرونا ما را غافلگیر کند اما باید افکار عمومی را به سمتی هدایت کنیم که دچار نابه‌سامانی و افکار پریشان نشوند و بتوانیم زندگی مناسبی را در کنار کرونا طی کنیم‌.

نباید امسال برای تولید واکسن منتظر بمانیم

وی با اشاره به تحقیقات در حال انجام برای تولید دارو و واکسن کرونا در کشور تصریح کرد: نباید امسال برای تولید واکسن منتظر بمانیم و تا امروز نیز این ویروس داروی موثری ندارد و بهترین عامل تسلط بر این ویروس رعایت فاصله‌گذاری و اصول بهداشتی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی مداوم دست‌هاست.

قیمت داروهای تولید داخل یک پنجم نمونه‌های خارجی

وی در خصوص دسترسی بیماران خاص به دارو‌ها گفت: در سال گذشته در زمینه داروها ۷۰۰ میلیون یورو کمتر، ارز خرج کردیم اما هیچ نسخه‌ای نبود که داروی آن در داروخانه‌ها موجود نباشد برخی از داروها، تولید داخل دارند اما متاسفانه برخی پزشکان به حمایت از تولید داخل نمی‌پردازند در حالی‌که داروهای تولید داخل تمام تست‌های فارماکوپه را می‌گذرانند.

وی ادامه داد: داروهای تولید داخل کیفیت بالایی دارند و قیمت آنها یک پنجم تا یک دهم نمونه‌های خارجی است و داروهای خارجی مارژین بالایی دارند. دارویی که تولید داخل دارد اجازه واردات ندارد.

وی با اشاره به مافیای دارو متذکر شد: برخی شبکه‌ها که هم نسخه نویس‌شان مشخص است و هم نسخه‌پیچشان، سعی بر وارد کردن برخی داروها داشتند، از زمانی که به وزارت بهداشت آمدم اجازه ندادم دارویی که تولید داخلی دارد را وارد کنند، ما کمبود دارویی به صورت قابل توجه نداریم و اگر مشکلی وجود دارد نیز از دسته همین مورد گفته شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب