شما اینجا هستید

شهر خوب » احمدی صدر: در اختیار قراردادن زیرساخت های فرهنگی، هنری و ورزشی از جمله اقدامات موثر در طرح ساماندهی است
گروه : شهر خوب

به گزارش سرای امید به نقل از روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، دکتر احمد احمدی صدر دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران در این جلسه گفت: جدا از این ۸ جلسه ویژه ای که برگزار کرده ایم بیش از ۸۰ جلسه خارج از کارگروه انجام شده تا بتوانیم به یک برنامه ریزی واحد برای عملیاتی کردن ساماندهی کودکان کار بپردازیم. جلسات بعدی در حضور دکتر زاکانی شهردار محترم تهران برگزار می شود.

دکتر احمدی صدر افزود: با بررسی های صورت گرفته و کارشناسی هایی که انجام دادیم و جلساتی که با چهل الی پنجاه گروه مختلف داشتیم به این نتیجه رسیدیم که برخوردهای سلبی و طرح های ضربتی جمع آوری، پاسخگوی ساماندهی کودکان کار نبوده و اینکه توقع داشته باشیم با این اقدامات، معضل کودکان کار ریشه کن شود درست نیست. در نهایت به مدلی رسیدیم که با مجموعه ای از اقدامات سلبی و ایجابی می توانیم ساماندهی کودکان کار را عملیاتی کنیم.

احمدی صدر با بیان اینکه از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۹ تعداد ۳۲ برنامه ساماندهی در قالب ۹ طرح برای کودکان کار اجرا شد اما نتیجه ای در بر نداشته گفت: ما علت این عدم موفقیت را بررسی کردیم.موضوعاتی مثل عدم پوشش انواع کودکان کار و خیابان، غلبه رویکرد جمع آوری بر جذب، تقلیل توانمندسازی کودکان کار با مساعدت مالی، عدم توجه به اتباع و مقاومت خانواده ها از جمله عللی بود که پروسه ساماندهی را با بن بست روبرو می کرد.

رئیس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در موضوع ساماندهی کودکان کار گفتمان ما دین محور و اخلاق محور است و شرافت و کرامت کودکان را مدنظر داریم تاکید کرد: طرح ما با خردجمعی از هیات های اندیشه ورز، سمن ها، خیریه ها، فعالان و نخبگان حوزه کودکان، کارشناسان و سازمان های مربوط با این ماجرا آماده شد. در این طرح در کوتاه مدت تلفیقی از برنامه سلبی و ایجابی پیاده می شود.در برنامه سلبی برخورد با سرشبکه ها و توقیف خودروها پیش بینی شده است. همچنین برخورد قضایی با کودک آزاران و اطلاع رسانی به کودکان در مورد جرم بودن تکدی گری در خیابان ها دیگر اقدامات سلبی است.

وی به برخی اقدامات ایجابی نیز اشاره کرد و افزود: در اختیار قراردادن زیرساخت های فرهنگی، هنری و ورزشی برای کودکان کار از جمله این اقدامات است. ما مدارسی هم به نام پویاشهر داریم که نه فقط به بحث آموزش که به استعدادیابی و پرورش این کودکان هم می پردازد و باید مسیر آن به گونه ای پیش برود که روزی عموم کودکان به جز کودکان کار درخواست تحصیل در چنین مراکزی را داشته باشند. همچنین در حوزه ایجابی بحث فرهنگ سازی افکار عمومی از طریق رسانه ها و وسایل ارتباطی نیز پیش بینی شده است.

احمدی صدر ادامه داد: نگاه حاکم بر این کار جمع آوری و نگهداری کودکان کار نیست و کودک باید در آغوش خانواده باشد.پیش بینی ما این است که این طرح ۱۸ ماه به طول انجامیده و بخش زیادی از کودکان کار در صورت اجرایی شدن این طرح ساماندهی شوند. در بحث کودکان کار حمایت مالی، تحصیلی، عاطفی، معنوی، اجتماعی و حرفه آموزی از خانواده این کودکان نیز حائز اهمیت است.

احمدی صدر در پایان به لزوم اجرایی شدن برنامه بلندمدت در آینده نیز اشاره کرده و اذعان داشت: این طرح دارای سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند است که در برنامه بلند مدت مواردی مثل بازنگری و تصویب قوانین لازم، برقراری عدالت اجتماعی در حوزه ساماندهی کودکان کار، کاهش شکاف طبقاتی، کنترل مرزها جهت ساماندهی اتباع، استفاده از ظرفیت ها دستگاه ها در بحث ساماندهی، افزایش دسترسی مناطق حاشیه نشین به امکانات و تجهیزات اشاره کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرای امید | سایت خبرهای خوب